Inauguracja roku szkolnego 2020/2021

 Rozpoczęcie  roku szkolnego to czas, który zamyka okres wakacji. To czas, którego niektórzy z nas nie mogą się doczekać. Z tęsknoty za koleżankami i kolegami z ławki odliczają dni do 1 września. Tkwią w niepewności, kto będzie ich wychowawcą i kto będzie nauczać  danego przedmiotu. Czekają na ten dzień. Tegoroczne rozpoczęcie roku szkolnego jest inne niż zwykle. Niestety, inauguracja roku szkolnego 2020/2021 odbędzie się w kameralnym gronie w mniejszych grupach uczniów wraz z wychowawcami w klasach.

Na to większe i bardziej ogólne pozwolę sobie w tym miejscu.

Pierwszy września 1939 roku

Wspomnienia świadków wybuchu II wojny światowej

Zofia Zawadzka

„Za oknem słoneczny poranek, błękitne niebo. Przeciągam się w łóżku leniwie, wspominając minione wakacje, beztroski pobyt nad morzem i sierpień spędzony z matką u jej rodziny w Wieluniu. Niepokój budzą we mnie wspomnienia niespodziewanie przerwanej sielanki i nagłej ucieczki do Warszawy. To było przed trzema dniami zaledwie, 28 sierpnia, kiedy nad ranem mój wuj powrócił znad granicy niemieckiej i polecił całej rodzinie natychmiastowy wyjazd z Wielunia do Warszawy. Wuj, jako inżynier melioracji, od kilkunastu miesięcy kierował robotami budowlano-melioracyjnymi w pobliżu granicy z Rzeszą Niemiecką. (...) W południe na rynku w Wieluniu panował już popłoch. Ludzie masowo oblegali autobusy, byle jak najszybciej dotrzeć do najbliższej stacji kolejowej.
Ale dziś tu, na Kruczej, w samym centrum Warszawy, jest cicho i spokojnie - pachnie świeże śniadanko i słychać troskliwe matczyne poganianie: "Prędzej, bo się spóźnisz do szkoły". Śpieszyć się? Ale właściwie dlaczego...? Mieszkam na Kruczej nr 7, a moje Gimnazjum im. Narcyzy Żmichowskiej znajduje się na rogu Wilczej i Mokotowskiej. Przecież to blisko. Przebiegnę, zdążę przed dzwonkiem, byle tylko kolejka do windy nie była zbyt długa, bo szkoła jest wysoko, na szóstym piętrze. Zakładam powoli granatowy mundurek szkolny z niebieskimi lamówkami mając nadzieję, że będę go nosić ostatni rok, bo na przyszły z pewnością założę z czerwonymi, będę przecież licealistką. Wypijam łyk ciepłego mleka i nagle, w jednej chwili, wszystko się zmienia. Ja i moje życie.
Widzę we wspomnieniach sylwetkę matki stojącą na progu otwartego balkonu trzeciego piętra i tę jej twarz... jeszcze uśmiechniętą. Nad dachem przelatuje samolot. Jej słowa: "Spójrz, dziecko, nasi ćwiczą obronę powietrzną". Spoglądam pełna naiwnej nadziei. Jeszcze tylko parę minut i to, tak czyste, błękitne niebo przecina cała eskadra samolotów, a na nich wymalowane czarne krzyże. Huk, dudnienie, wycie silników. Szyby w oknach drżą, a moje serce wali jak młot i ta przerażająca myśl, że to już nieodwołalnie wojna. Przeleciały, z dala dobiega gwizd lecących bomb.
Już nie idę do szkoły. Wszystko, co dotąd przeżyłam, zastawiam w pamięci jako pierwszy rozdział długiej książki mojego życia. Prysnęły marzenia, zgruchotały je na zawsze hitlerowskie bomby…..”

Dziś przypada 81 rocznica wybuchu II wojny światowej. Przytoczony wyżej fragment wspomnień niech uświadomi nam i naszym dzieciom , że ponad osiemdziesiąt lat temu był inny wrzesień - pełen nalotów, bombardowań, walki, śmierci, krwi i łez….

Dzięki bohaterskiej postawie naszych przodków - pradziadków, dziadków oraz ojców - żyjemy w wolnej i niepodległej Ojczyźnie.

Aby nie zapomnieć o naszej historii proszę o uczczenie minutą  ciszy tych wszystkich, którzy poświęcili swoje życie oraz tamtych wydarzeń.

Nowy rok szkolny 2020/2021 na pewno będzie inny niż ubiegłe. Pamiętamy, 11 marca znaleźliśmy się w nowej sytuacji. Czas pandemii koronawirusa był wyzwaniem  dla nas wszystkich. Stanęliśmy przed koniecznością wprowadzenia zdalnego nauczania i dobrze sobie z tym poradziliśmy. Wszyscy stanęliśmy na wysokości zadania wykazując się dużą samodyscypliną i zaangażowaniem.

Rok szkolny przyniesie zmiany mimo iż, naukę rozpoczynamy nauczaniem stacjonarnym. Zmiany tak naprawdę dotyczą przeorganizowania wewnętrznej struktury szkoły, którą trzeba było „ zbudować” na wytycznych GIS oraz Rozporządzeniach MEN. Są to procedury, z którymi każdy z nas powinien się zapoznać oraz przestrzegać. Bardzo proszę w imieniu grona pedagogicznego o wyrozumiałość, zrozumienie i pomoc w tym trudnym dla nas wszystkich czasie. Tylko życzliwością, serdecznością możemy zapewnić sukces naszych dzieci. Wspierajmy je w tym trudnym czasie, pomagajmy i pytajmy o proste rzeczy. Odpowiedzialnie podchodźmy do sytuacji ,w której się znajdujemy, nie lekceważmy przepisów, procedur obowiązujących w szkle, gdyż edukacja i bezpieczeństwo naszych uczniów są  dla nas najważniejsze.

My, nauczyciele i dyrekcja też się trochę denerwujemy, bo z jednej strony mamy bogatą wiedzę i umiejętności uczenia, ale z drugiej strony ciąży na nas obawa przed wariantem  zdalnego nauczania i zawieszenia zajęć stacjonarnych. Mimo, iż współczesne pokolenie to pokolenie Facebooka, Instagramu, WhatsAppa i globalna sieć stała się nie tylko miejscem zdobywania informacji, ale także sposobem przekazywania wiedzy. Zastąpienie komunikacji „face to face” komunikacją „interface to interface” bardzo zubaża życie osobiste i społeczne. Dlatego zwracajmy uwagę na czas jaki spędzają nasze dzieci przed komputerem. Przytaczając słowa pisarza i dziennikarza Ł. Gołębiewskiego, autora książki  „ Śmierci książki” w której pisze  „człowiek wirtualny to jednak człowiek okrojony z zapachu, intonacji, gestykulacji, mimiki, spojrzenia, ciszy, fryzury, ubioru, itd.”. Należy się zastanowić, czy chcemy w taki sposób budować swoje relacje i relacje naszych dzieci z ich rówieśnikami. Dlatego warto podjąć trud rozmowy z koleżankami z klasy, z nauczycielami, starać się nawiązywać nowe znajomości i przyjaźnie.

Dziękuję i wszystkim życzę dużo zdrowia ☺☺☺